Πλησιάζει ο καιρός για το 26ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους! Και φυσικά τα εργαστήρια του Φεστιβάλ Ολυμπίας που λειτουργούν ως προπομπός της 26ης διοργάνωσης βρίσκονται ήδη σε εξέλιξη. Εκατοντάδες παιδιά και νέοι από όλη την Ηλεία έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ποικίλες δραστηριότητες και εργαστήρια που πραγματοποιούνται είτε σε χώρους του Φεστιβάλ είτε εντός των σχολείων.

Τη Δευτέρα 27 Νοεμβρίου, οι μαθητές της Γ΄ τάξης του Γυμνασίου Αρχαίας Ολυμπίας επισκέφθηκαν το Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο Πύργου και συμμετείχαν σε δράσεις θεατρικού παιχνιδιού που είχε σχεδιάσει η Ομάδα Τέχνης ΠΑΡΟΔΟΣ. Μαθητές και εκπαιδευτικοί των δύο σχολείων συνεργάστηκαν για τη δημιουργία ταινίας μικρού μήκους και διασκέδασαν μαζί μέσα από το παιχνίδι, την κίνηση και τη μουσική. Ενώνοντας χάρτινους ανακυκλώσιμους κύβους σχημάτισαν το σήμα του 26ου Φεστιβάλ. Η συνάντηση ολοκληρώθηκε με πολύ χορό και τραγούδι. Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια κ. Δρακοπούλου Μαρία, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές για την εγκάρδια και όλο χαμόγελο φιλοξενία τους!